Zasada działania tarczy HS-10 polega na wykorzystaniu dwóch niezależnych wiązek podczerwieni o wysokiej gęstości. Gdy pocisk przechodzi przez środkową część płaszczyzny tarczy, jego położenie jest wykrywane i przeliczane całkowicie bezkontaktowo z dokładnością rzędu kilku setnych milimetra.

Do określania położenia pocisku w pozostałej części płaszczyzny tarczy – białym (jasnym) obszarze przesłony, służy pięć niezależnych przetworników dźwięku. Dzięki takiemu połączeniu obu metod detekcji i określania położenia pocisku udało się osiągnąć optymalny stosunek jakości i wydajności do kosztów zakupu i eksploatacji.


Ponieważ wszystkie pomiary są wykonywane w płaszczyźnie tarczy, nie ma ryzyka popełnienia błędu paralaksy przy strzałach pod kątem do osi tarczy. Diody LED służące do oświetlania tarczy są już wbudowane w tarczę. Do tarczy można opcjonalnie dokupić odpowiedni przechwytywacz pocisków.

Tarcza HS-10 można używać nie tylko w konkurencjach pneumatycznych, ale także w strzelaniach z broni bocznego zapłonu na terenie otwartych strzelnic.


Tarcza HS-10 w konfiguracji jednostanowiskowej jest rozwiązaniem minimalizującym koszty indywidualnych treningów. Zasilacz tarczy jest jedynym elementem zewnętrznym – inne połączenia nie są potrzebne. Zintegrowany wyświetlacz pokazuje numer strzału, jego kierunek oraz wartość. Duże litery są doskonale czytelne z odległości nie mniejszych niż 10 m. Tarcza działa bez zewnętrznego monitora i jednostki sterującej, tworząc kompaktowe i tanie urządzenie do rzetelnej i szybkiej oceny strzałów.